Pokud sledujete svět moderní výživy, jistě jste již slyšeli o chia semínkách. Jejich přínosem do zdravého jídelníčku jsou, že dokáží zasytit na delší dobu, zvýší váš příjem vlákniny, udržují hydrataci v těle (chia semínka na sebe vážou vodu) a mají spoustu blahodárných účinků pro váš trávicí trakt.

Chia semínka jsou dnes již součástí několika druhů potravin – běžné jsou například v jogurtech a jogurtových nápojích, v pečivu či jako součást müsli. 

Nám se dostal na zkoušku dostaly produkty od firmy Chia Shake, které obsahují právě tyto zázračné superpotraviny a dnes se na jejich výrobky společně blíže podíváme.

Co je to Chia Shake?

Ať už je vaším cílem zhubnout, udržet se v kondici nebo jíst zdravě, ve všem vám může pomoci právě Chia Shake.  Jedná se o potraviny různých příchutí, kterými můžete doplnit svůj jídelníček pokud držíte ketonovou, Atkinsonovu či low carb dietu.

Všechny tyto diety mají společný princip a to ten, že budete přijímat potraviny bohaté na bílkoviny a naopak omezíte nebo vyřadíte potraviny, které obsahují sacharidy.

U Chia Shake si můžete vybírat z koktejlů, kaší, polévek, pudinků či muffinů. To vše s přidanými chia semínky. Na výběr je tedy z poměrně velkého množství výrobků, takže se potravin hned tak nepřejíte.

Jak Chia Shake funguje?

Chia Shake zaručuje poměrně efektivní metodu hubnutí, kdy nebudete cítit hlad. Nemusíte přitom ani cvičit (i když pro zdravý životní styl se to jistě doporučuje). Je skvělým doplňkem pro ty, kteří se snaží omezovat příjem sacharidů ve svém jídelníčku. 

Jakýkoli z produktů řady Chia Shake může nahradit jídlo z celkových pěti porcí, které máte za den sníst. Ať už držíte některou z nízkosacharidových diet nebo ne, produkty Chia Shake mohou být účinným pomocníkem při vašem hubnutí.

Stravování s Chia Shake

Základem zdravého stravování je jíst několik menších porcí denně tak, abyste se vyhnuli pocitu hladu. Pokud budete plán stravování pečlivě dodržovat, odměnou vám bude hubnutí – uvádí se cca půl kilogramu za týden, což je ale pouze orientační. 

Váhové úbytky nejsou příliš velké, ale zato jsou zdravé a přirozené. Pokud byste hubli příliš rychle, nemuseli byste hubnout to, co je vaším cílem (místo tuků může docházet i ke ztrátě svalů, zvolíte-li dietu drastickou).

Pro koho je Chia Shake určený?

Chia Shake může užívat každý, kdo chce zhubnout nebo si udržet svou váhu a přitom jíst zdravě. Hubnutí probíhá bez nutnosti zavedení pohybu a bez hladovění. 

Základem zdravého hubnutí je jíst dostatek potravin, abyste neměli hlad, ale také dostatek vitamínů a minerálů. 

Pokud si zvolíte kterékoli produkt z řady Chia Shake, nemusíte se zabývat počítáním kalorií, sacharidů ani prospěšných látek, jakými jsou právě vitamíny a minerály. Vaším jediným úkolem je, Chia Shake si připravit podle návodu. 

Příprava přitom není nijak složitá a zvládne ji i ten, kdo obvykle nevaří.

Bezpečná varianta stravování

O tom, že stravování prostřednictvím produktů Chia Shake svědčí také to, že výrobce uvádí, že je vhodné pro těhotné i kojící ženy. Dokonce i děti od dvou let mohou tyto produkty konzumovat.

Protože jsou všechny produkty bez lepku, mohou je užívat i lidé s alergiemi na lepek (celiaci). Vegetariáni a vegani se musí některým produktům vyhnout – příkladem je například chia pudink, proteinová kaše se zeleninovo-kuřecí příchuti a také omelety.  

Balíčky Chia Shake

Rozhodnete-li se hubnout s pomocí produktů Chia Shake, můžete si vybrat některý z balíčků, které nabízí týdenní až osmitýdenní stravování za zvýhodněnou cenu. 

V rámci balíčků se k vám mohou dostat předem připravené potraviny – nejen koktejly, ale také kaše či chia pudink. Můžete si zvolit, jaké příchutě v rámci svého balíčku preferujete. Jedná se o předpřipravený dietní plán, který slibuje váhový úbytek. 

Pokud začnete konzumovat pouze produkty značky Chia Shake, budete vlastně držet nízkosacharidovou dietu.

Jak se připravuje Chia Shake?

Jak už jsme výše naznačili, příprava produktů Chia Shake je velice jednoduchá a rychlá. Mohou ji snadno zvládnout i ti, kteří neradi vaří nebo ti, kteří jsou ve spěchu a nemají na dlouhé vaření čas. 

Jídla Chia Shake dostanete v práškové podobě. Postup přípravy je většinou obdobný, my si ho uvedeme u každého z produktů.

Dietní koktejly, instantní kaše

Tyto produkty stačí smíchat s vodou, živočišnými nebo i rostlinnými mléky a po odstátí zkonzumovat. Pro lepší promíchání je vhodné použít shaker, který dostanete jako dárek při objednání některého z balíčků (nebo si jej můžete objednat sami).

Dietní polévky

Polévky je nutné zalít horkou vodou – ne však o vyšší teplotě, než je 70 °C. Poté nechte chvilku odstát a můžete konzumovat. K dispozici je na výběr z několika možností. Například rajčatová polévka je obohacená o lykopen, což je antioxidant obsažený v rajčatech. 

Zeleninovou polévku si budete cenit díky její skvělé chuti a vitamínů, které tato zelenina obsahuje (například beta karoten, který je součástí mrkve, rajčat a papriky). K dispozici je i sýrová polévka.

Proteinové palačinky a dietní omelety

Tyto palačinky obsahují zvýšený obsah bílkovin, které mají svůj původ ve vaječných bílcích. Palačinky i omelety se připravují tak, že se uvedené množství smíchá s mlékem a po krátké chvilce pro odstátí se osmaží na oleji.

Chia muffin

Pokud se vám stýská po pečivu, můžete zvolit chia muffin. Pro jeho přípravu stačí smíchat mléko s práškem chia muffinu a nechat na dvě minuty zapéct v mikrovlnné troubě.

Chia pudink

Někteří z vás si jistě připravovali domácí chia pudink. Příprava ze směsi Chia Shake je také velice jednoduchá. Jednoduše ji smíchejte s uvedeným množstvím vody a dejte na jednu až dvě hodiny do lednice.

Co produkty obsahují?

Složení produktů je obdobné. Jak už jsme uvedli výše, obsahují potřebné množství vitamínů, jako je vitamín C (pro lepší imunitní funkci, syntézu kolagenu či optimální funkci nervového systému) či vitamín B12 (který snižuje únavu). 

Syrovátkový protein je zdrojem bílkovin, které potřebujete když cvičíte, pro zachování svalové hmoty, nebo i když necvičíte, můžete z něj těžit. A to tak, že vás zasytí na delší dobu a navíc udržuje správnou hladinu cholesterolu v krvi. 

Omega-3 mastné kyseliny jsou obsaženy v chia semíncích a jsou vhodné pro posílení imunity, ale také pro udržování srdečního zdraví. 

Rozpustnou vlákninu oceníte pro udržování optimální hladiny cholesterolu. Z živin jmenujme například vápník (prospěšný pro kosti a udržování zdravé tělesné hmotnosti), hořčík (nižší míra vyčerpání), železo, zinek, jód, draslík, selen a další.

Výhody Chia Shake

 • Strava je vhodná i pro vegany
 • Součástí každého balení je i odměrka, díky které nemusíte množství vážit
 • Hodí se jako součást všech nízkosacharidových diet
 • Obsahuje potřebné vitamíny a minerály
 • Bezpečné užívání (dle výrobce mohou užívat již děti od dvou let a těhotné i kojící ženy)
 • Sleva na větší balíčky
 • Jednoduchá příprava jídel, která nezabere příliš mnoho času
 • Spoustu příchutí, ze kterých si můžete vybírat
 • Jedná se o český výrobek
 • Díky obsahu chia semínek (vlákniny) zasytí na dlouhou dobu – nebudete hladovět

Nevýhody Chia Shake

 • Zhubnout se dá i při konzumaci klasických potravin
 • Vyšší cena stravování
 • Nutnost dodržet poměrně přísný stravovací plán
 • Pokrmy nemusí chutnat všem
 • Ne všechny produkty jsou veganské