Každý, kdo se snaží žít zdravě, ví, že pití kávy není škodlivé – pokud tedy pijete kávu s rozumem. Jestliže ale trpíte vysokým tlakem nebo jinými obtížemi (které souvisí s kardiovaskulárním zdravím), pak jste možná již hledali nějaké alternativy kávy. 

Také ti, kteří vypijí denně příliš velké množství kávy, že jim to způsobuje až výčitky svědomí, by se měli zamyslet nad tím, jestli neexistuje nějaká náhražka, která by jednak uspokojila vaše chutě na kávu, a jednak také upokojila vaši mysl. 

Taková náhražka existuje: jmenuje se Blendea Supercoffee.

Co je to Blendea Supercoffee?

Jedná se o směs přírodních látek a dvou nejoblíbenějších druhů kávy: arabica (kávovník arabský) a robusta (kávovník statný). 

Směs je připravena tak, aby vám plnohodnotně nahradila skvělou chuť kávy, a přitom je mnohem zdraví prospěšnější. Vtip je totiž schovaný v dalších skvělých látkách, které směs tvoří. 

Tato směs se přitom připravuje stejným způsobem jako instantní káva: stačí ji zalít vodou (nemusíte čekat, až se vylouhuje a ochutit ji můžete stejným způsobem – mlékem, smetanou, medem, cukrem…).

Proč je Blendea Supercoffee prospěšná?

Tato směs vás nakopne stejným způsobem, jako kdybyste si dali šálek kávy. Obsahuje totiž kofein, který je sice drogou, na druhou stranu má ale spoustu příznivých účinků na lidské zdraví (viz níže). 

Kromě kávy obsahuje ale také speciální druhy hub, které jsou už celá staletí (a některá i tisíciletí) používána v lidové medicíně. Právě tyto houby mají velice nenápadnou chuť, takže je ve směsi nepocítíte, avšak budete se moci radovat z jejich prospěšných účinků: jako je posílení imunitního systému. 

Obsažené látky jsou taktéž bohaté na vlákninu, která přináší prospěšnost pro celý trávicí systém člověka. To samozřejmě činí tuto směs vhodnou i pro hubnutí: lidé na dietě budou těžit také z obsahu inulinu, což je velice vhodná látka pro kontrolu celkové hmotnosti.

Prospěšné účinky kofeinu

Kofein je drogou, která může způsobit i závislost. Jedná se ale o všeobecně přijímanou formu drogy, která není trestná. V lékárnách můžete dokonce najít i samostatné kofeinové výrobky. 

To z toho důvodu, že kofein má i celou řadu prospěšných vlastností, když jej užíváme v rozumné míře. Z nich jmenujeme například tyto:

  • Povzbuzující účinky na lidský organismus
  • Zvyšuje soustředěnost a bystrost
  • Zvyšuje výkonnost
  • Snižuje únavu – a také svalovou únavu
  • Pomáhá uvolňovat tělesný tuk, proto je vhodný při hubnutí (bývá součástí celé řady léků na hubnutí)
  • A mnohé další

Z čeho se Blendea Supercoffee skládá?

Již výše jsme odhalili dvě základní složky této kávové směsi. Blendea Supercoffee obsahuje dva druhy kávy (arabica a robusta) a také medicinální houby. 

Jedná se o chagu sibiřskou, korálovec ježatý (známý spíše pod názvem hericium) a reishi. Posledními dvěma složkami jsou kořen čekanky a špetka cejlonské skořice. 

Všechny tyto složky jsou ve směsi namíchány tak, aby bylo dosaženo maximální chuti a zdravotních účinků. Každá jedna složka nese své výhody pro lidské zdraví, proto jsme se rozhodli popsat tyto složky každou zvlášť.

Káva arabica a robusta

Samotným základem je právě obsah pravé kávy ve směsi. Obě kávy mají výbornou chuť a vzájemně se doplňují. Konkrétně se jedná o odrůdy z Řecka: arabica (kávovník arabský) a robusta (kávovník statný). 

Zatímco arabica s většími zrníčky má jemnější chuť (a také méně kofeinu), robusta s menšími zrníčky je chuťově výraznější – obsahuje ale také dvakrát tolik kofeinu jako stejné množství kávy arabica. 

Výše jsme uvedli, že kofein je droga – obecně ale vyvolává závislost pouze v množství, které je vyšší než 55 mg. Jeden šálek Blendea Supercoffee obsahuje právě 55 mg kofeinu, aby byla bezpečná.

Reishi

Houba reishi je známá taktéž jako lesklokorka lesklá. Je velice populární zejména v Číně, kde má nezastupitelné místo v lidové medicíně. V Blendea Supercoffee ji najdete v bio kvalitě. 

Ačkoli se jedná o houbu dostupná je zejména v práškové formě – a právě takto je také zahrnuta v naší kávové směsi. Číňané ji vzhledem k jejímu složení považují za zázrak: houba obsahuje  aminokyseliny, antioxidanty, vlákninu, enzymy, železo, hořčík, křemík, síru, vitamín B a další látky. 

Staré čínské kultury věřily, že jim houba může dodat nesmrtelnost. To sice není pravda, nicméně můžete očekávat lepší imunitní zdraví, antivirové a protizánětlivé vlastnosti, lepší činnost oběhové soustavy, vyvážení hladiny cholesterolu v krvi a také antioxidační účinky.

Antioxidanty jsou látky, které působí v lidském těle jako prevence různých chronických i akutních onemocnění. Dokážou totiž působit proti potenciálně škodlivým radikálům v těle, které způsobují záněty a velice nebezpečné nemoci, mezi které patří například také rakovina.

Chaga sibiřská

Druhou medicinální houbou je chaga sibiřská známá také jako rezavec šikmý. Tato houba miluje chlad, a proto ji najdeme růst v takových oblastech, jako je Finsko, severní část Ruska a sever Kanady. 

Ve směsi ji najdete taktéž ve formě prášku, protože i tato houba se často používá samostatně jako doplněk potravy. Užívají ji lidé, kteří chtějí posílit svůj imunitní systém. Vzhledem k antioxidačním účinkům dokáže také zabránit vzniku celé řadě nemocí. 

Obsahuje vitamíny skupiny B ( B1, B2, B5, B6 a B9), vitamín D a K, antioxidanty a minerály (železo, křemík, hliník, vápník, sodík, měď a další).

Hericium

Také poslední z medicinálních hub je ve směsi ve formě prášku. Hericinum neboli korálovec ježatý, je velice oblíbenou houbou, která bývá na rozdíl od předchozích konzumována jako klasický pokrm. Využívají ji například vegani a vegetariáni, které touto houbou nahrazují některé druhy masa (jehněčí, vepřové). 

Mezi její příznivé účinky patří posilování nervového systému (díky čemuž vám může pomoci navodit pocit relaxace). Kromě toho upravuje trávení (pozitivním směrem) a reguluje močový systém.

Kořen čekanky obecné

Podíváte-li se na složení velkého množství náhražek kávy, zjistíte, že kořen čekanky je součástí velké spousty z nich. Chudí lidé tyto kořeny využívali již v minulosti jako levnou náhražku kávy (kávu si mohli dopřát jen ti nejbohatší). 

Přestože pít „kořen“ nezní příliš lákavě, čekanka má velmi dobrou chuť, pro kterou je velice oblíbená. Kromě toho obsahuje také vlákninu známou jako inulin. 

Mezi její zdravotní účinky patří prebiotické a antioxidační (protirakovinové) účinky, regulace funkce střev, jater i srdce. Přispívá taktéž ke zdravému trávení (pravidelné vyprazdňování ve správném objemu).

Cejlonská skořice

Nejenže cejlonská skořice skvěle chutná, na rozdíl od klasické skořice neobsahuje složku kumarin. Ačkoli tato složka v malých množství neškodí, její přemíra může mít negativní dopad na lidské zdraví. 

Cejlonská skořice dokáže regulovat trávicí, dýchací i cévní soustavu, čímž ovliňuje mnohé funkce v těle. Můžete se těšit na větší množství energie a lepší vzhled vaší pokožky. Kromě toho má antibakteriální a antivirové účinky.

Jak se připravuje Blendea Supercoffee?

Blendea Supercoffee se prodává ve formě prášku. Ten jen stačí zalít vodou, stejně jako to děláme u klasické kávy (ať už je instantní nebo ne). Můžete si ji připravit místo kávy, tak jak jste byli zvyklí – například po ránu nebo také odpoledne pro nakopnutí a rychlou dodávku povzbuzení. 

Součástí balení je i odměrka, která je zároveň množstvím na přípravu jednoho šálku kávy. Tato odměrka odpovídá jedné čajové lžičce, nebo chcete-li 3,33 gramům směsi.

Doporučené množství

A kolik Blendea Supercoffee šálků můžete za den vypít? Vzhledem k tomu, že denní limit činí 400 mg kofeinu pro dospělého člověka za den, neměli byste překročit osm porcí této kávové směsi denně. 

Na jednu dávku totiž připadá pouze 55 mg kofeinu. Osm porcí denně je ale opravdu to maximální číslo, které byste neměli překročit. Ideální pro vaše zdraví by bylo, kdybyste si dopřáli dva šálky Blendea Supercoffee denně.

Kolik stojí Blendea Supercoffee?

Prášková směs Blendea Supercoffee se prodává v balení po 100 gramech, přičemž jedno balení stojí 399 Kč. 

Jedno balení obsahuje celkem třicet dávek (tedy třicet šálků kávy) a je jen na vás, na jak dlouho vám vydrží. Blendea Supercoffee je dostupná na oficiálních stránkách výrobce. 

Je ale třeba počítat i s tím, že pokud nebydlíte v Praze, kde je i sídlo společnosti (zde byste si mohli svou kávovou směs vyzvednout zdarma), budete si muset připlatit za dopravu. Cena za dopravu činí 85 Kč.

TIP: Společnost ale nabízí také Blendeu Supergreens, což je další směs na přípravu nápoje, která prospěje vašemu zdraví mnohými způsoby. Pokud se vám podaří svou objednávku dostat nad 1 500 Kč, pak máte dopravu zdarma. Čím více balení nakoupíte, tím levnější jednotlivá balení budou, proto se v případě, že si směs oblíbíte, vyplatí nakoupit ji hromadně.

Pro koho je směs určena?

Blendea Supercoffee je určena pro každého, včetně těch, kteří trpí zvýšenou citlivostí na laktózu či lepek, protože tyto složky ve směsi obsaženy nejsou. 

Užívání by se měly vyhnout také následující skupiny osob:

  • Těhotné a kojící ženy (ačkoli je směs zdravější než káva samotná, pořád obsahuje množství kofeinu, které by mohlo být v těhotenství a při kojení nebezpečné pro dítě; vzhledem k těmto skutečnostem se proto nedoporučuje);
  • Děti a mladiství do 15 let (ze stejného důvodu jako u kojících a těhotných žen).