dukanova dieta

Snížení váhy, hubnutí a diety jsou témata, která lidstvo nikdy neomrzí. Téměř každý z nás se někdy pokoušel shodit nějaké to kilo, ať už pomocí pohybu či úpravy jídelníčku. Diet existuje nespočet, jen pár z nich však slibuje hubnutí bez jo-jo efektu. Jednou z nich je například také Dukanova dieta.

V tomto článku vám představíme dnes velmi populární Dukanovu dietu, jejímž tvůrcem je francouzský lékař a odborník na výživu Pierre Dukan. Dle jeho slov je tato dieta ověřená léty praxe. Oblíbilo si ji dokonce i mnoho známých osobností, které na ni nedají dopustit.

Pokud chcete se svou tělesnou váhou něco udělat a rozhodli jste se pro Dukanovu dietu, musíte mít v první řadě pevnou vůli a být vytrvalí. Tento typ diety je rozdělen do čtyř fází, které je nutné dodržet. Nedoporučuje se kojícím ženám a osobám, které mají zdravotní problémy, ostatně stejně jako většina jiných diet.

Jestliže máte pochybnosti, poraďte se se svým lékařem. Tento způsob hubnutí má své příznivce a odpůrce, doporučujeme si nejprve zjistit všechny podrobnosti, a pak se jí začít řídit. Velkou výhodou této diety je, že nemusíte sledovat čas, kdy jíst a jaké množství jídla si dát na talíř.

Dukanova dieta a její fáze

Základem tohoto způsobu hubnutí jsou bílkoviny, přírodní proteiny a omezení příjmu jakýchkoliv cukrů. Nejprve jí člověk jen bílkoviny a pak přichází zeleninové dny, které se střídají s bílkovinnými.

Po snížení hmotnosti už můžete jíst více věcí, jeden den v týdnu by to ovšem měly být pouze bílkoviny. Důležitou součástí diety je podmínka, že každý den musíte sníst ovesné otruby kvůli dobrému trávení a pít hodně vody.

První fáze – útočná

Tato fáze má nastartovat v organismu proces hubnutí, neměla by však trvat déle než 7-10 dní. Počet dní se odvíjí od toho, kolik kg chcete zhubnout. Například chcete-li shodit 5 kg, stačí první fázi držet dva dny. Pokud však musíte zhubnout 16 kg, je nutné ji dodržet 5 dní. V tomto případě užívejte vitamíny a minerály (hlavně vitamín C), tělo jich má v této fázi nedostatek.

Možná se budete cítit unavení, jak jsme však zmínili výše, chce to pevnou vůli. Ve stravě by se měly přijímat pouze bílkoviny. Je důležité vypít cca 1,5 – 2 litry tekutin denně a alkohol je zakázán v jakémkoliv množství. Nezapomeňte na lžíci ovesných otrub denně.

Z potravin je doporučováno libové maso, které může být dušené, vařené, grilované či pečené. Maso je povoleno téměř všechno, krom vepřového a kachny. Mezi ostatní povolené potraviny patří nízkotučné mléčné výrobky jako mléko, sýry, tvaroh a jogurty. Dále vajíčka a otruby.

Pro někoho mohou být zmíněné potraviny chuťové nevýrazné, naštěstí však existuje mnoho druhů koření, které lze použít a pokrmy si tak zpestřit. Nebojte si ostrého koření, které snižuje pocit hladu. K odbourání tuků je nejvhodnější kari, kmín, chilli, zázvor, koriandr a pepř.

Druhá fáze – střídavá

Ve druhé fázi se střídají dny bílkovinné se dny bílkovino-zeleninovými. Nejprve je střídejte v poměru 1:1, pak 2:2 a tak dále, vyberte si sami, co vám bude vyhovovat. Stále platí nutnost dodržovat pitný režim, jíst otruby a navíc by se měl člověk alespoň 30 minut hýbat, dle Dr. Dukana je ideální rychlá chůze. V této fázi je nutné setrvat, dokud nedosáhnete na svou ideální váhu. Při dodržování doporučených potravin budete hubnout cca půl kila za tři dny.

Do svého jídelničku tedy nyní můžete přidat k výše vypsaným potravinám téměř veškerou zeleninu. Ideální je dýně, cuketa, lilek, mrkev, okurky, rajčata, špenát, červená řepa, brokolici atd. Pozor, brambory jsou zakázány.

Fáze – konsolidační

V tento okamžik jste se dostali na požadovanou váhu a je nutné ji upevnit. Doba třetí fáze trvá tak dlouho, kolik kg jste zhubli. Každý 1 kg snížené váhy znamená cca týden třetí fáze. Pokud jste zhubli například 6 kg, je nutné v této fázi setrvat 6 týdnů. Zde je potřeba mít opravdu pevnou vůli a vydržet. Doba je to sice zdlouhavá, ale pokud to nevzdáte, nevrátí se vám v jo-jo efektu ztracená kila.

Povoleny jsou všechny již zmíněné potraviny. Přidat můžete jednou denně kus ovoce (zakázány jsou banány, hroznové víno, třešně a oříšky) a maximálně dva plátky celozrnného chleba. Dvakrát týdně si můžete dokonce dopřát potraviny obsahující škrob: rýži, čočku, brambory nebo těstoviny. Určete si jeden den v týdnu, který bude čistě bílkovinný.

Fáze – stabilizační

Nastává fáze, která by neměla nikdy skončit. Máte ideální váhu a můžete začít jíst cokoliv. Dr. Dukan doufá, že během předchozích týdnů jste více poznali své tělo a víte, co je pro vás dobré a co nikoliv. Samozřejmě to neznamená jíst denně bílé pečivo a pít často slazené šťávy a alkohol. Je nutné dodržovat stále pitný režim, denně si vzít lžíci otrub a jeden den v týdnu jíst jen bílkoviny. Sice už nemusíte denně, ale pravidelně se hýbejte. 

Jestliže vás Dukanova dieta zaujala, více vám její tvůrce poví ve svých knihách. Dosud vydal tři knihy zabývající se touto tématikou. Publikace obsahují i několik receptů, tipů a příkladů jídelníčku, které pro začátek jistě uvítáte.

Recept dle principů Dukanovy diety

Nejtěžší je první fáze, ve které disponujete s omezeným množstvím potravin, a pečivo je zakázáno. I vy si však můžete upéct chléb z doporučených potravin. Jedná se o chlebové kousky s vlákninou. Budete potřebovat:

  • 8 lžic ovesných otrub
  • 2 vejce
  • 1 kypřící prášek
  • 6 lžic nízkotučného tvarohu
  • 2 lžíce psyllia
  • Sůl, česnek, kmín, mák, semínka na posyp

Všechny ingredience smíchejte a poté lžící naneste kousky těsta na plech vyložený pečícím papírem cca 4 cm od sebe. Posypte semínky. Vložte do trouby předehřáté na 180 stupňů a pečte 20 minut. Dobrou chuť!