Jste často unaveni a máte pocit, že vás trápí i maličkosti? Na vině může být špatně fungující zažívací systém a přetížená játra a ledviny.
Nevěříte?
Zkuste se zbavit záplavy toxinů a odměnou vám bude vnitřní i vnější proměna. Prozradíme vám, co musíte vědět o detoxikaci organizmu.
Detoxikace organizmu funguje už tisíce let
Lidský organizmus je velmi důmyslný a propracovaný stroj. Uvnitř nás se skrývá malá chemická laboratoř, která se stará o správné fungování vnitřních orgánů. Několikrát denně přijímáme potravu a nápoje z nichž čerpáme energii, vitamíny, minerály a další prospěšné látky.
Spolu s prospěšnými látkami přijímáme i toxické látky. Další toxické látky na nás útočí z vnějšího prostředí. Většinu naše tělo umí samo vyloučit, část bohužel zůstává v játrech, střevech, ledvinách a tkáních. Hromadí se a stojí za vnikem mnoha zdravotních obtíží. Proto bychom měli našemu tělu dopřát čas od času očistnou kúru a ulevit mu od nahromaděných toxinů. A to je právě podstata detoxikace.
Očistit organizmus a opětovně nastartovat správné fungování vnitřních orgánů. Po detoxikaci bude vaše tělo pročištěné a toxiny se z těla vyloučí. Půstům a detoxikacím se lidstvo věnuje už tisíce let. Naši předci nepodceňovali význam péče o tělesnou stránku, myslete na sebe i vy.
Proč se pustit do detoxikace organizmu
Detoxikace organizmu pomáhá správnému fungování imunitního systému a snižuje riziko vzniku celé řady závažných onemocnění. Je mnohem menší pravděpodobnost, že vás začne trápit cirhóza, mononukleóza nebo zánět žlučníku.
Budete méně náchylní ke vniku zubních kazů nebo aft. Upraví se vám zažívání a hormonální hladina. Zmizí nepříjemné nadýmání, zácpa nebo průjem. Překvapí vás lepší vzhled vaší pokožky, nehtů nebo vlasů.
Organizmus, který potřebuje detoxikaci poznáte podle únavy, pálení žáhy, zažívacích potíží a věčnému pocitu nepohodlí a špatné nálady.
Po detoxikaci vás čeká:
- lepší fungování imunitního systému,
- snížení váhy,
- zlepšení pokožky a vlasů,
- příval energie a dobré nálady.
Recept na správnou detoxikaci
Podrobných návodů na detoxikaci naleznete mnoho. Je třeba najít si ten, který vám bude nejvíce příjemný. U krátkodobých detoxikací můžete zkusit rýžovou, jablečnou nebo zelnou očistu.
U jablečné kůry jíte 3 dny jen čerstvá jablka. Druhou možností je pití vody s jablečným octem každý den ráno a večer po dobu 3 týdnů. 250 ml vlažné vody a lžíce jablečného octu. Kdo má pevnou vůli, může zkusit 7 dní rýžovou dietu, kdy 7 dní jíte jakékoliv množství rýže natural, případně rýži střídáte s kysaným zelím.
Méně drastickým přístupem je rozmanitější jídelníček. Snídaní bude zeleninová šťáva a knäckebrot, svačinou ovocný salát, obědem vařené brambory ve slupce s listovým salátem a dušenou rybou.
K svačině dušené houby a plátek rýžového chleba a k večeři jáhlová nebo pohanková kaše. Před spaním si dejte bylinkový čaj. Další verzí je poskládat denní jídelníček jen z ovoce, zeleniny a zeleninových polévek a režim dodržet alespoň dva týdny.
Jak detoxikovat důležité orgány
Při detoxikaci organizmu je třeba zaměřit se na všechny orgány, které jsou ukládáním toxinů zatíženy nejvíce. Tedy na naše játra, ledviny a střeva. Detoxikace orgánů probíhá především úpravou stravy a zařazením některých bylin a potravin.
Játrům pomáhají pampeliškové listy, mladé kopřivy, mořské řasy, kvašená zelenina, zázvor a citrón. O detoxikaci ledvin se postará vynechání cukru a soli a bylinný čaj.
Ledvinám prospívá vojtěška, svízel syřišťová nebo lichořeřišnice.
Pro detoxikaci střev je nejlepší úplně jim ulevit od jejich činnosti. Jednodenní půst a následná konzumace velmi lehké stravy je to nejlepší, co můžete pro svůj zažívací systém čas od času udělat.
Před detoxikací je vhodné zajít si k praktickému lékaři na preventivní prohlídku a nechat si udělat krevní rozbor. Srovnáním výsledků po detoxikaci zjistíte obrovskou změnu například v hladinách cholesterolu nebo cukru.
Detoxikace může být dlouhodobá, probíhá pozvolným zařazováním zdravých potravin do jídelníčku až přejdete na zcela jinou životosprávu. Druhým přístupem je krátkodobý detox.
Může se jednat o jedno nebo dvoudenní půsty nebo několikadenní radikální změnu jídelníčku. K detoxikaci orgánů dojde nejdříve po sedmi dnech, prospívá jim však i krátkodobá změna.
Porovnání výsledků krevních testů před detoxikací a po ní jsou nejlepší odměnou!
Pravidla pro detoxikaci
Při detoxikaci si můžete dopřát rybí maso, jakékoliv množství zeleniny a zeleninových polévek. Ovoce konzumujte v dopoledních hodinách a samostatně, nejvhodnější je lokální ovoce.
Perfektním pomocníkem jsou zakysané výrobky a bylinky. Základem detoxikace je dostatek vlákniny, ovoce a zelenina. Zařaďte anitioxidanty. Do pitného režimu patří alespoň 2 litry vody. Soustřeďte se na pravidelný denní režim a dopřejte si dostatek spánku. Snažte se co nejvíce času strávit venku v přírodě, zvyšte fyzickou aktivitu.
Co je při detoxikaci zakázáno
Absolutní ne má při detoxikaci alkohol, ten by zatížil játra a ledviny, kterým se snažíme ulevit nejvíce. Opusťte cukr, lepek, červené maso, sýry a mléčné výrobky. Sůl nahraďte bylinkami, sycené nápoje čistou vodou. Nevhodné je pití černého a ovocného čaje. Není přípustné ani kouření. Stres je nepřítelem detoxikace, proto se do režimu pouštějte při menším pracovním vytížení.
Co vadí při detoxikaci:
- Kouření
- Alkohol
- Stres
- Cůl
- Cukr
- Lepek
Kdy se nepouštět do detoxikace
Detoxikační kůra je zpočátku zátěží pro organizmus, který se snaží zbavit všech škodlivých látek a brání se nedostatku cukru. Do detoxu se nepouštějte, když je před vámi velká námaha, ať už fyzického nebo psychického charakteru.
Nedetoxikujte před porodem, sportovním zápasem, dlouhým cestováním, operací, stěhováním, změnou práce nebo během kojení. Pokud se léčíte se závažným onemocněním, informujte o záměru podstoupit detoxikační proces vašeho lékaře.
Jak detoxikační proces podpořit
Jako první je třeba nastavit organizmus na detoxikaci. To provedete naladěním vaší mysli. Nesmíte se na detoxikaci dívat jako na nějaké utrpení nebo na nutné zlo. Musíte hledět vstříc vašemu cíli a mít na paměti, že vás čeká příval energie a lepší fungování vnitřních orgánů. Snáze pak odoláte nejrůznějším nástrahám.
Pokud si zpočátku netroufáte na úplný měsíční detox, zkuste jen odlehčené dny, například jednou za měsíc. Jednodenní půst nebo den jen se zeleninovou polévkou a šťávami. Po třech měsících začněte cyklus detoxikační kůry postupně prodlužovat.
Proces podpoříte dostatečnou fyzickou aktivitou, zařaďte třicetiminutovou procházku třikrát týdně. Vyzkoušet můžete i saunu, lymfatickou masáž nebo akupunkturu.
Detoxikační kůru podpoří zelené potraviny. Do této skupiny potravin patří například chlorela, mladá pšenice nebo mladý ječmen.
Už jste začli s detoxikací?